Weather Forecast

Close
Advertisement

State General Election Ballot Dakota County, Minnesota

Email Sign up for Breaking News Alerts
Rosemount, 55024
Rosemount Minnesota P.O. Box 192 / 312 Oak St. 55024

SAMPLE

STATE GENERAL ELECTION BALLOT

DAKOTA COUNTY, MINNESOTA

NOVEMBER 4, 2008

Official Ballot

Judge

Judge

Advertisement
Advertisement

INSTRUCTIONS TO VOTERS

To vote, completely fill in the oval(s) next to your choice(s) like this:

FEDERAL OFFICES

PRESIDENT AND VICE-PRESIDENT

VOTE FOR ONE TEAM

JOHN MCCAIN AND SARAH PALIN Republican

BARACK OBAMA AND JOE BIDEN Democratic-Farmer-Labor

CYNTHIA MCKINNEY AND ROSA CLEMENTE Green

ROGER CALERO AND ALYSON KENNEDY Socialist Workers

RALPH NADER AND MATT GONZALEZ Independent

BOB BARR AND WAYNE A. ROOT Libertarian

CHUCK BALDWIN AND DARRELL CASTLE Constitution

write-in, if any

UNITED STATES SENATOR

VOTE FOR ONE

DEAN BARKLEY Independence

NORM COLEMAN Republican

AL FRANKEN Democratic-Farmer-Labor

CHARLES ALDRICH Libertarian

JAMES NIEMACKL Constitution

write-in, if any

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 2

VOTE FOR ONE

JOHN KLINE Republican

STEVE SARVI Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 4

ED MATTHEWS Republican

BETTY MCCOLLUM Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE OFFICES

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 36A

VOTE FOR ONE

MARY LIZ HOLBERG Republican

DAVE LAIDIG Democratic-Farmer-Labor

COLIN LEE Green

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 36B VOTE FOR ONE

PAT GAROFALO Repulican

BEV TOPP Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 37A

VOTE FOR ONE

TARA MACK Republican

SHELLEY MADORE Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 37B

VOTE FOR ONE

JUDY LINDSAY Republican

PHILLIP M. STERNER Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 38A

VOTE FOR ONE

DIANE ANDERSON Republican

SANDRA A. MASIN Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 38B

VOTE FOR ONE

LYNN WARDLOW Republican

MIKE OBERMUELLER Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 39A

VOTE FOR ONE

BILL JUNGBAUER Republican

RICK HANSEN Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 39B

VOTE FOR ONE

CHRISTIAN RIECK Republican

JOE ATKINS Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 40A

VOTE FOR ONE

TODD JOHNSON Republican

WILL MORGAN Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 57A

VOTE FOR ONE

KURT PERKINS Republican

KARLA BIGHAM Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 57B

VOTE FOR ONE

DENNY MCNAMARA Republican

ROD VAN VLEET Democratic-Farmer-Labor

write-in, if any

CONSTITUTIONAL AMENDMENT

Failure to vote on a constitutional amendment will have the same effect as voting no for the amendment.

To vote for a proposed constitutional amendment, completely fill in the oval next to the word "YES" for that question. To vote against a proposed constitutional amendment, completely fill in the oval next to the word "NO" for that question.

CLEAN WATER, WILDLIFE, CULTURAL HERITAGE, AND NATURAL AREAS

Shall the Minnesota Constitution be amended to dedicate funding to protect our drinking water sources; to protect, enhance, and restore our wetlands, prairies, forests, and fish, game, and wildlife habitat; to preserve our arts and cultural heritage; to support our parks and trails; and to protect, enhance, and restore our lakes, rivers, streams, and groundwater by increasing the sales and use tax rate beginning July 1, 2009, by three-eighths of one percent on taxable sales until the year 2034?

YES

NO

COUNTY OFFICES

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1

VOTE FOR ONE

DOUG RILES

JOSEPH A. (JOE) HARRIS

write-in, if any

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3

VOTE FOR ONE

SCOTT A. HOLM

THOMAS EGAN

write-in, if any

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5

VOTE FOR ONE

VICKY TURNER

LIZ WORKMAN

write-in, if any

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 7

VOTE FOR ONE

WILL BRANNING

PAUL DESLAURIERS

write-in, if any

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT SUPERVISOR DISTRICT 2

VOTE FOR ONE

MARIAN BROWN

VICTORIA A. DVORAK

SCOTT NORSTAD

write-in, if any

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT SUPERVISOR DISTRICT 4

VOTE FOR ONE

CHRIS NIELSEN

PETER THOMAS SCHAFFER

write-in, if any

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT SUPERVISOR DISTRICT 5

VOTE FOR ONE

JOE MEYERS

MICHAEL T. CARR

write-in, if any

SAMPLE

Advertisement
Advertisement
Advertisement